Príroda a jej moc

 
 
 

Príroda a jej moc


             

 

KOZLÍK LEKÁRSKY (Valeriána oficinális)                

                                   Kvapky z kozlíka   

užívajú sa  3x denne 10 - 15 kvapiek na cukor alebo na lyžičku vody proti vracaniu, epilepsii, kŕčom rôzneho druhu,  pri silnej menštruácii, srdečnej a nervovej slabosti,pri prepracovaní, pri bolestiach hlavy, nervovom rozrušení, žalúdočnej neuróze, aj proti reumatizmu aj prevencia proti hlístom.

Užívajú  sa  3x denne 8 kvapiek : okrem celkového použitia, aj pri neurastenii a  hystérii, pri pálení záhy, sexuálnom podráždení, pri trhaní končatín , malátnosti, slabosti nôh,“slabých kolenách", bolestiach hlavy so závraťmi, predráždenosti, nespavosti, nepokoji, pocitu horúčavy, a škrabanie v krku ako aj škrabanie v krku,pocitu sešněrovaného krku, klimakterických potíaží, žaludočných kŕčoch,nervových poruchách srdca, “houserovi", náhle vznikajúce  bolesti nervov, podráždenie nervových centier, podráždenie chrbtice (spinálna iritacia), sklon ku kŕčom, sklon ku bezvedomiu a bolesti zubov.
 
SEDMOKRÁSKA OBYČAJNÁ

   V liečiteľstve sa sedmokráska používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácania, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom a vyrážkam. Samotná droga (sušená rastlina) sa používa zriedka, obyčajne sa kombinuje s inými rastlinami, ktoré majú podobné účinky. Homeopatická esencia sa používa i proti hubovitým ochoreniam (zvonka) a proti vrodenému nádorovitému rozšíreniu ciev.Čerstvé mladé listy sa jedia ako šalát. 

GOTU KOLA - BRAHMI- PUPOČNÍK AZIJSKÝ - CENTELA ASIATICA

   Bylina používaná na zvýšenie  vitality, pôsobí proti mentálnemu stresu, pozitívne pôsobí pri depresii, strachu, negativnych emociach  a nedostatku koncentrácie. Ovplyvňuje pamäť. Pozitivne pôsobí na mentálnu a emočnú rovnováhu.

Brahmi znamená v sanskrtu vedomie či múdrosť. Číňania ju považujú za zázračný elixír mladosti. Táto rastlinka patrí medzi bylinky určené k regenerácii nervovej sústavy, na ktorú pôsobí ukľudňujúco, posilňuje a odstraňuje nervové bloky. Je prostriedkom na podporu ineligencie a pamäti. Drogou je nejčastejšie vnaťka, ktorá obsahuje ppredovšetkým triterpenoidy. Tieto látky preukázali v klinických testoch výrazný hojivý. antibakteriálny a regeneračný účinok. Pôsobí ako účinný depresor na činnosť CNS.Obsahuje silice, saponiny, flavoidy a érerické oleje. Jogíni ju používají pri regenerácii mysli, vyrovnávani funkcie ľadvín a pravej hemisféry a harmonizácii  korunnej čakry. Tento efekt najde uplatnenie hlavne u psychických ochoreniach, vrátane depresivnych stavov, mierni stres a strach, pomáhá pri epilepsii, hypochondrii, predčasnom starnutí a chronickej zábudlivosti. Táto  bylinka je nápomocná pri liečbe závislostí, okrem toho čistí krv, posilňuje imunitu, pečeň a ľadviny. Spoľahlivo znižuje horúčku. Je vhodná pre konštitúcie pitta a kapha, v prípade zvýšenej nadváhy sa kombinuje s ašvagandou, táto kombinácia veľmi dobre podporuje mozgovú činnosť. Je vedecky dokázané, žepriaznivo pôsobí na pohlavné orgány a močové cesty , priaznivo pôsobí na hojenie rán a kŕčových žíl. V ajurvéde sa aplikuje pri hypertenzii, revmtizme a srdcovej nedostatočnosti.

KOTVIČNÍK ZEMNÝ -  TRIBULUS  TERRESTRIS

U Mužov nad 40 rokov - zvyšuje potenciu, hladinu testosterónu až o 30%, zvyšuje objem svalovej hmoty na úkor tuku, zvyšuje mužskú plodnosť,lieči problémy s prostatou,obnovuje mladícku vitalitu a elán

U Žien  nad 40 rokov - značne zvyšuje hladinu estrogénov- ženských pohlavných hormónov, zmierňuje negatívne klimakterické problémy u žien, potlačenie nespavosti, napätia a depresie a podráženosti, i redukuje telesný tuk, zvyšuje sexuálnu aktivitu

Všeobecné využitie

močopudný prostriedok využívaný pri chorobách obličiek  a močových ciest,rozpúšťa močové kamene ,podporuje tvorbu žalúdočných štiav, zlepšuje črevnú perilstatiku ,pôsobí žlčopudne a žlčotvorne,znižuje hladinu cholesterolu o 25 - 30%,pôsobí ako veľmi účinné antisklerotikum, tlmí búšenie srdca a predlžuje diastolu, zlepšuje krvný obeh, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak, lieči srdečnú ischémiiu a angínu pectoris, normalizuje krvnú zrážanlivosť, ak je tato chorobne zvýšená pôsobí ako výborný liek pri diabete II. typu, nezávislom na inzulíne ,má tonizujúce a všeobecne regeneračné účinky zvlášť po ťažkých nemociach, lieči ušné šelesty, niektoré zrakové poruchy a niektoré typy závratí, lieči niektoré typy močovej inkontinencie a bolestivého močenia, čaj je výborným kloktadlom pri zápaloch v ústnej dutine, čistí a lieči pečeň .

Denná dávka - jedna čajová lyžička (1 gram) drtenej vňate sa zaleje pol litrom vriacej vody, po vylúhovaní ( 5-10 min.) sa scedí. Pre efektívnejšie vylúhovanie je možné zaliatu vňať variť ešte pol hodiny. S ohľadom na obsah alkaloidov sa nedoporučuje pre osoby mladšie ako 20 rokov, tehotné a kojace ženy

PONIKLEC ( ANEMONE PULSATILLA)

      Poniklec sa podľa stredovekých liečiteľských tradícii používal proti moru, ale bolo to, takpovediac, vyháňanie čerta belzebubom. Je totiž silne jedovatý a vytvára toxíny spomaľujúce srdečný tep a znižujúce krvný tlak natoľko, že dôjde až ku kóme. Zrejme, kto sa ním poriadne „napráskal“, už sa nemohol do konca života nakaziť morom. Inak sa tiež v ľudovom liečiteľstve používa na vonkajšie použitie proti ekzémom a reumatizmu. Stimuluje menštruáciu.
 

 MORUŠA ČIERNA (MORUS NIGRA)   

    Moruša   je obľúbená pre svoje lahodné , šťavnaté sladkokyslé plody. Plody sú vhodné na konzervovanie, mrazenie a nekvasené mušty. Moruše sú ľahko strávitelné. Rimani im pripisovali dobré tráviace a antioxidačné účinky. P  Plody Moruše sa užívajú pri chorobách krvi - anemia, leukémia. Majú velmi priaznivé účinky. Odvar so sušených listov reguluje hladinu cukru v krvi, preto sa odporúča pri cukrovke a pri ochorení pankreasu.

                                                              

BRUSNICA   ( Folium vitis idaeae)

       Slúži na liečbu zápalov horných a dolných močových ciest a ich dezinfekciu. Používa sa aj pri zápaloch žlčových ciest, a subsidiárne pri cukrovke. Svojimi vlastnosťami priaznivo napomáha dezinfekcii močových ciest. Vhodné je pitie nálevu pripraveného z jednej kávovej lyžice na jednu šálku.  Nápoj vhodný pri otrave krvi. Vhodný aj ako obklad na rozličné rany.Brusnice sú totiž bohatým zdrojom vitamínov C a K a spolu s obsiahnutými polyfenolmi fungujú ako efektívny antioxidant. Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Vďaka takémuto zloženiu si brusnice našli uplatnenie nielen v medicíne, ale i kozmetickom priemysle. Keďže obsahujú omega 3 mastné kyseliny, podieľajú sa na rekonštrukcii bunkovej membrány, a preto sa výťažky z nich hodne využívajú pri výrobe krémov, sér a toník.  Výborne účinkujú aj proti hnačke, skleróze, bolestivej menštruácii,  zubnému kazu a vďaka vysokému obsahu vitamínu C aj proti chrípke. Navyše súčasné štúdie poukazujú aj na ich antikarcinogénny účinok

Táto bylina je známa tiež pod názvami brusnica, červená čučoriedka, bruslinky, červené jahody, kyhančie, kyhanka alebo kyselinky.

 

VACHTA TROJLISTÁ   ( MENYANTHES TRIFOLIATA )

  Dnes sa užíva hlavne ako liek pri: pokazenom žaludku, nechutenstve , žaludočnej neuroze , lieči pečeň a žlčník  Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a upravuje tráviace procesy. Posilňuje imunitu, čistí telo od toxínov, upravuje metabolizmus,ovplyvňuje našu psychiku a mentálne myslenie. 

V staroveku bola vachta považovaná za jedovatú bylinu a bola využívaná iba ako protijed pri rôznych otravách.

Dnes sa užíva hlavne ako liek pri: pokazenom žalúdku, nechutenstve, žalúdočnej neuróze, lieči pečeň a žlčník. Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a upravuje tráviace procesy.

Veľmi významnú úlohu tvorí pri chorobách žlčníka. Keď príde k poruche tvorby žlče je vachta jednou z najúčinnejších rastlín, ktoré vám môžu pomôcť. Odstraňuje zápalové ložiská, neutralizuje nadbytočnú kyselinu v žalúdku. Upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka, dvanástnika a čriev. Predovšetkým upravuje vylučovanie žlče a zabraňuje tvorbe žlčových kameňov. 

Veľmi účinne pôsobia aj kvapky alebo tinktúra vyrobená z vachty trojlistej. Jej výrazné účinky sa prejavili pri liečení dny (kyseliny močovej) a pri reumatizme. Je výborným posilňujúcim a doplnkovým liečivom pri všetkých krvných chorobách i pri leukémii.

Tinktúra sa tiež používa pri poruchách látkovej výmeny, v nervovej oblasti, pri bolestiach hlavy, zápale trojklaného nervu a lícneho nervu. Okrem tinktúry sa môže používať aj ako čaj. Plnú polievkovú lyžicu listu zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 5 minút. Pijeme pri bolestiach.

Výroba tinktúry:

60 g vachty trojlistej zalejeme 500ml lekárskeho liehu alebo vodky a na tri týždne uložíme do chladničky. Dávkuje sa 3x denne po ôsmych kvapkách pol hodiny pred jedlom alebo jednu polievkovú lyžicu jedenkrát denne. Doporučená kúra užívania byliny sú dva mesiace. Po dvoch mesiacoch môžete kúru znova zopakovať. Vachta nie je vhodná pre tehotné a kojace ženy.

 

LASKAVEC - AMARANT  ( velmi výživná a zdravá obilovina)

                                                                

      Laskavec- amarant alebo slonie ucho. Vraj obilovina  Aztékov- ako potrava bojovníkov. Najväčším pestovateľom tejto obiloviny je dnes Čína, potom  Mexiko a Stredá Amerika. 

 Semienka amarantu sú malé asi ako sezamové semienka vo farbe žltej po smetanovú. Chuť laskavca je sladkastá a oriešková.

Amarant má najvätší obsah proteinov ze všetkých obilovín. Obsahuje esenciálne amínokyseliny lysin, které sa v ostatných obilovinách takmer nevyskytujú. Amarant obsahuje najväčší obsah vlákniny mezi obilovinami. Vyšší obsah železa než amarant má z obilovin už len Merlík čilský. Je taktiež zdrojom vápniku, hořčíku a kyseliny listovej. Okrem toho obsahuje skvalen, nenasytený uhlovodík, který znižuje hladinu cholesterolu a pomáha v boji proti rakovine.

Využitie:

Rakovina: Skvalen, obsiahnutý v amarane, môže zastavit zásobovanie nádorov krvou. Bežne je používaný olej zo žraločej pečeni obsahuje iba 1percento  skvalenu, zatiaľ čo amarantový olej obsahuje 8 percent skvalenu. 

Prevencia rakoviny prsníkov: Výzkumy zistili, že jedna složka obsiahnutá v semiemnkach laskavca môže zabrzdiť rast buniek rakoviny prsníkov.

 Ochorenie srdca:  za jednoznačného krála "požieračov " cholesterolu mezi obilovinami sa považuje ovos, láskavec.  Teda kto má alergiu na ovos môže využívať láskavec už aj pre jeho chuť.

Diabetes: amarant napomáhá pri prevenci hyperglykémie a je schopný zmierňovať  komplikácie spojené s cukrovkou. Zvyšuje hladinu inzulinu v krvi a vracia do normálu ukazatele zvýšennej činnosti pečene.

Použitie :

Amarant vo  forme múky - používa sa  na pečenie. Semienka sa dajú opekať alebo dusiť.

Amarantové semienka chutnajú keď ich varíme v tekutinách výraznej chuti, např. v rajčinovej šťave.

Amarant  zahusťuje polievku.

Láskavec, dusený alebo pečený s inými obilovinami v jablečnej šťave,je chutné podávať s čerstvým ovocím.

Keď uvarený láskavec vychladne, získa konzisteniu želatíny, dá sa využiť  pri výrobe ovocných džemov bez pektínu s minimálnym množstvom sladidiel.

 

KURKUMA

       

Lekári nedávno zistili, že kurkumín, hlavná zložka kurkumy, dokáže zablokovať enzým, ktorý podporuje rast nádorov. Štúdie dokázali, že kurkumín môžu pomôcť predchádzať alebo aj liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty, kože a hrubého čreva.
 
V kombinácii s karfiolom je prospešná pri prevencii rakoviny prostaty a môže zastaviť rast takéhoto už existujúceho rakovinového ochorenia. Klinické testy u myší preukázali, že kurkuma bráni šíreniu rakoviny prsníka do pľúc. Môže tiež zabrániť vzniku melanómu kože a spôsobiť zánik buniek melanómu. Ďalším obrovským pozitívom je, že znižuje riziko detskej leukémie.
 
 
 
        Silný antioxidant
 
Ajurvédske a čínske lieky využívajú kurkumu aj na liečbu infekcií a zápalov. Dokonca aj západní lekári nedávno začali rozpoznávať výhody tohto korenia. Má silné antioxidačné vlastnosti v boji proti rakovinotvorným voľným radikálom. Odporúča sa tiež na bolesti kĺbov. Ak ju pridáte k jedlu vždy, kedy je to možné, bude nenápadne, no efektívne pôsobiť ako prírodný liek na artritídu a reumatoidnú artritídu.
 
Môže pomôcť v metabolizme tukov a tak regulovať telesnú hmotnosť. Zároveň pôsobí ako antioxidant pečene, najmä pri jej poškodení chemikáliami. Je to tiež prírodné antiseptikum a antibakteriálny prípravok, užitočný na dezinfekciu rán a popálenín. Známa je tiež ako prírodný liek proti bolesti a v čínskej medicíne pri liečbe depresie. Zároveň telo bráni pred stresom.
 
 
 
OMAN PRAVÝ podzemok ( INULA HELENIUM )
 

 

  Liečivé  vlastnosti:

 Oman sa používá pri chorobách dýchacíeho ústrojenstva. Tlmí dráždivý kašeľ, uvolňuje  hlieny. Užíva se pri liečení tuberkulózy, čierneho kašľa, chornického kašľa a astmy. Priaznivo pôsoobí na sliznice dýchacieho ústrojenstva.  Užíva sa  na zmiernenie  príznakov sennej nádchy. Je potopudný. Dalšia oblasť pôsobenia je v tráviacom systéme -  pri poruchách trávenia a látkovej výmeny (metabolismus) .Podporuje tvorbu žlči a žaludočných štiav . Pôsobí antiparaziticky , odčervuje. Oman je tiež podporným liekom pri cukrovke. lnulin obsiahnutý  v koreni sa používa  ako náhrada cukru.   Oman pôsobí ako mierne tonikum a stimulant.  

Použitie v kozmetike:  Odvar z omanu se dá použit na umývanie ekzémov  a varikóznych vredov.  

Pri  chudokrvnosti 
20 g koreňa omanu
20 g listov jablčníku
20 g vňate zemežlči
20 g lipového kvetu

Jedna pol. lyžica zmesi se zaleje štvrť litrom vriacej vody a nechá 10 min. lúhovať. Pije se trikrát denne.